phantome

5 popularnych twierdzeń o gazie pieprzowym. Prawda czy fałsz?

Gaz pieprzowy staje się coraz popularniejszym narzędziem do samoobrony. Nadal jednak wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jak działa gaz pieprzowy i z czego jest produkowany. Istnieje wiele nieprawdziwych informacji związanych z gazem pieprzowym. Przedstawiamy kilka najpopularniejszych mitów.

„Policja korzysta z gazu pieprzowego o silniejszym działaniu, który nie jest dostępny dla cywili”.

Fałsz. Prawdą jest, że gazy pieprzowe dedykowane dla cywili sprzedawane są w mniejszych pojemnościach i mają słabszą „moc” od tych używanych przez służby mundurowe takie jak policja czy służba więzienna. W polskim prawie nie ma jednak zakazu sprzedawania tych „policyjnych” gazów pieprzowych osobom prywatnym. W asortymencie sklepów z akcesoriami do samoobrony (np. HotSpray.pl) znajdują się gazy pieprzowe, które z powodzeniem mogą być używane przez policjantów czy też ochroniarzy, a jednocześnie mogą zostać zakupione przez osoby prywatne do ochrony osobistej.

„Ludzie mogą uodpornić się na działanie gazu pieprzowego, np. gaz pieprzowy nie działa na osoby pod wpływem alkoholu”.

To twierdzenie również jest fałszywe. Nie można się uodpornić na działanie substancji zawartej w miotaczu gazu pieprzowego. Gaz pieprzowy nie działa poprzez wywoływanie bólu, ale poprzez powodowanie silnego pieczenia. Z tego względu jest on tak samo skuteczny na osoby trzeźwe, jak i te pod wpływem alkoholu czy narkotyków.

„Jednostki ciepła Scoville są jedyną miarą do pomiaru  siły gazu pieprzowego”.

Prawda i fałsz. W kwestii ostrości gazów wiele jest niejasności. Istnieją znaczne różnice w ostrości gazów produkowanych przez różne firmy. Z tego powodu, aby porównać ostrość różnych gazów, musimy zwrócić uwagę na ilość jednostek SHU, która pokazuje ilość rzeczywistej kapsaicyny w OC. Im więcej kapsaicyny zawiera OC, tym gaz jest ostrzejszy.

„Spray pieprzowy nie działa na psy lub inne zwierzęta”.

Fałsz. Gaz pieprzowy jest doskonałą bronią zarówno do odstraszenia bezpańskich psów, jak i innych dzikich zwierząt, w tym niedźwiedzi. Jednak w tym ostatnim przypadku niezbędne jest korzystanie ze specjalnego, dedykowanego gazu pieprzowego, którego skład jest znacznie mocniejszy. Zwykły gaz pieprzowy działa również na agresywne psy i dzikie zwierzęta jednak ze względów humanitarnych lepiej jest do tego celu wykorzystać specjalne gazy pieprzowe. Psy nie posiadają kanalików łzowych, co znacznie utrudnia im wypłukanie gazu z oczu. Z tego powodu gazy pieprzowe przeciwko psom zawierają kompozycję ze zmniejszoną dawką OC, czyli kapsaicyny alkalidowej.

„Gaz pieprzowy jest produkowany z prawdziwej papryki”.

To prawda. Do wyprodukowania sprayu pieprzowego powszechnie stosowanego przez cywilów i policję używa się Oleoresin Capsicum – składnika, który jest wytwarzany z prawdziwej papryki.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *