sylwester_ognie

Bezpiecznie w Sylwestra

Wydarzenia, jakie miały miejsce w ubiegłym roku podczas nocy sylwestrowej w Kolonii sprawiły, że coraz więcej ludzi zwłaszcza kobiet zaczęło poważnie myśleć o swoim bezpieczeństwie i akcesoriach do samoobrony. Co zrobić, aby na czuć się bezpiecznie podczas sylwestrowej zabawy na świeżym powietrzu?

Wiele osób Sylwestra spędzi prawdopodobnie podczas jednej z licznych imprez plenerowych na rynkach polskich miast. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w takich warunkach?

Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby Sylwester był dla ciebie bezpieczny:

1. Trzymaj się blisko znajomych.

Zgrana paczka to nie tylko kompania do dobrej zabawy, ale również twój „parasol ochronny”. Raczej nikt nie zdecyduje się na atak, kiedy zobaczy, że bawisz się w kilkuosobowej grupie przyjaciół.

2. Pij alkohol odpowiedzialnie.

Oczywiście nie sposób sobie wyobrazić Sylwestra bez alkoholu, ale trzeba znać swoje ograniczenia i spożywać go w sposób odpowiedzialny. Picie do utraty przytomności (klasyczne „urwanie filmu”) może się skończyć dla Ciebie tragicznie. Badania wykazały, że nadmierne spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko przemocy i urazów wymagających hospitalizacji. Poza tym będąc pod wpływem alkoholu masz mniejsze szanse na skuteczną obronę w przypadku ataku.

sylwester_set

3. Weź gaz pieprzowy ze sobą.

Warto również wziąć ze sobą dodatkowe akcesoria, które pozwolą obronić się w razie agresywnego ataku lub napadu,  takie jak np. kieszonkowy miotacz gazu pieprzowego czy kubotan. Oba typy broni mają niewielkie rozmiary i bez problemu zmieszczą się w kieszeni czy torebce. Na wieczorne wyjścia dobrze sprawdzi się zwłaszcza gaz pieprzowy w formie chmury, którym w razie zagrożenia jesteś w stanie obezwładnić kilku napastników. Zarówno kubotan, jak i gaz pieprzowy możesz posiadać legalnie i bez konsekwencji wykorzystać w obronie własnej.

4. Do domu taksówką lub transportem publicznym.

Dla większości z nas wydaje się to logiczne, ale nadal istnieje znaczny odsetek ludzi, którzy piją w nadmiarze i uważają, że mogą potem bez problemu wsiąść za kierownicę własnego samochodu. Jeśli planujemy pić, zawsze staramy się zorganizować kierowcę, wstępnie rezerwujemy taksówkę lub wracamy środkami transportu publicznego.
Kiedy wracamy na piechotę, szukajmy raczej bardziej uczęszczanych dróg i miejsc publicznych. Dobrze jest w takich przypadkach oczywiście wracać w większej grupie.

Zastosowanie się do tych prostych zasad sprawi, że Sylwester spędzisz nie tylko na zabawie, ale również bezpiecznie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *