fire-227291_1280

Czy gaz pieprzowy jest łatwopalny?

Łatwopalność gazu pieprzowego to jedna z cech, która niepokoi po początkujący użytkowników A jak jest naprawdę? Czy gaz pieprzowy rzeczywiście jest łatwopalny? Czy możemy zrobić sobie krzywdę?

Pomimo tego, że gaz pieprzowy jest jednym z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych akcesoriów służących do samoobrony, nadal wielu początkujących użytkowników obawia się, że przez nieuwagę może zrobić sobie gazem pieprzowym krzywdę. Na przykład podpalić wydobywający się z dyszy gaz.

Łatwopalność gazu pieprzowego to jedna z cech, która niepokoi początkujący użytkowników. A jak jest naprawdę? Czy gaz pieprzowy rzeczywiście jest łatwopalny? Czy możemy zrobić sobie krzywdę?

Pomimo tego, że gaz pieprzowy jest jednym z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych akcesoriów służących do samoobrony, nadal wielu początkujących użytkowników obawia się, że przez nieuwagę może zrobić sobie nim pieprzowym krzywdę. Na przykład paść ofiarą „chmury zwrotnej” lub przypadkowo podpalić wydobywający się z dyszy gaz.

Wertując informacje na temat gazu pieprzowego, możemy czasami spotkać się z informacjami dotyczącymi tego, że „ktoś przez nieuwagę podpalił gaz pieprzowy”. Taka sytuacja miała miejsce m.in. w 2015 roku temu na jednym z meczów Zagłębie Lublin, podczas którego ochroniarz psiknął w kierunku kibica trzymającego race gaz pieprzowy. Jak się można było domyślić, efekt takiej akcji był łatwy do przewidzenia, co można zobaczyć na poniższym filmiku.

http://natemat.pl/100209,policjant-podpalil-kibica-zaglebia-lubin-bo-wymachiwal-raca
Pomijam fakt, dlaczego kibic miał przy sobie racę (pomimo zakazu stadionowego). Faktem jest, że gaz pieprzowy spowodował zapłon. Takie  filmiki mogą wzbudzać w nas pewien niepokój.

Czy gazem pieprzowym można się podpalić?

Tak, jeżeli korzystamy z gazu w niewłaściwy sposób i kupiło się gaz pieprzowy, który jest łatwopalny. O tym, czy gaz jest łatwopalny, decyduje jego skład. Na co powinniśmy zwracać uwagę?

Czy zawartość OC ma znaczenie?

Nie, nie ma znaczenia. To jeden z mitów, jakie krążą na temat gazów pieprzowych. Większość sprayów pieprzowych używanych przez organy ścigania i do użytku osobistego zawiera Oleoresin Capsicum (OC) jako składnik aktywny. Ten związek chemiczny jest przyczyną wszelkich „niedogodności”, jakie spotkają osobę, która zostanie spryskana gazem pieprzowym takich jak: pieczenie oczu, łzawienie ból i tak dalej. Stężenie kapsaicyny nie ma jednak wpływu na to, czy dany gaz pieprzowy jest palny, czy nie. Innymi słowy, siła gazu pieprzowego nie jest skorelowana z jego tendencją do łatwego zapalania się.

W takim razie co decyduje o tym,  że gaz się pali?

Łatwopalny składnik w formule. Niektóre firmy używają również łatwopalnych substancji znajdujących się w samej formule gazu. Niektóre spraye stosują łatwopalną mieszaninę, zawierającą alkohol, w celu stworzenia substancji lub preparatu, który można łatwo rozpylać z pojemnika. Na szczęście wiele sprzedawanych dziś sprayów w składzie wykorzystuje wodę lub olej zamiast łatwopalnego alkoholu.

Propagenty czyli gazy wytłaczające, które są jednym ze składników miotacza gazu pieprzowego. Dzięki nim gaz pieprzowy może być wyrzucony w butli na określoną odległość. To ogromna zaleta, ponieważ w ten sposób nie musisz stać obok napastnika, ale możesz bronić się z bezpiecznej odległości. Większość firm jako materiały napędowe stosuje gazy obojętne, ale nadal istnieją producenci, którzy wykorzystują do tego celu butanu, który jest łatwopalny. Zawartość butanu jest dla nas informacją o tym, że dany gaz pieprzowy może się zapalić.Najlepszym sposobem uniknięcia produktów zawierających butan jest dokładna lektura opakowania przed zakupem lub przyjście do zaufanego sklepu sprzedającego gazy pieprzowe (np. Hotspray.pl).

Jedną z firm produkujących gazy pieprzowe, które nie są łatwopalne, jest SABRE RED. Korzystając z gazów pieprzowych tej marki możesz być spokojny – nie grozi ci zapalenie substancji.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *