piana2

Czy mogę zrobić sobie krzywdę używając gazu pieprzowego?

Niektórzy początkujących użytkowników obawia się, że podczas użytkowania gazu mogą sami zrobić sobie krzywdę i przez pomyłkę spryskać się gazem pieprzowym. Czy jest to możliwe?

Raczej nie.

Sama konstrukcja miotacza gazu pieprzowego jest bardzo prosta, podobnie jak jego obsługa, która jest bardzo intuicyjna.
Z tego powodu obrona za pomocą gazu pieprzowego, nawet dla laika, nie powinna stanowić większego problemu. Podczas brony wystarczy skierować dyszę w kierunku napastnika, dobrze wycelować i nacisnąć spust. Po tym ruchu z dyszy wydobędzie się pod sporym ciśnieniem strumień substancji zawierającej, która unieszkodliwi napastnika na ok. 30 minut. Ot, cała filozofia.

Wielu początkujących użytkowników gazu, obawia się jednak, że w ferworze walki, obrony mogą przez przypadek sami przez pomyłkę „zagazować” się substancją w butli. Oczywiście przy prawidłowym użytkowaniu gazu pieprzowego tak sytuacja nie powinna się zdarzyć. „Samozagazowanie” możliwe jest tylko i wyłącznie w przypadkach, kiedy gaz pieprzowy używany jest w nieodpowiedni sposób, w warunkach niesprzyjających.

Kiedy możemy sami się „zagazować?

1. Stosujemy gaz nieadekwatnie do warunków.
Najczęstszym zagrożeniem dla użytkowników gazu pieprzowego jest tzw. chmura zwrotna. Zdarza się to w sytuacji, kiedy gazu pieprzowego używamy w małym umieszczaniu lub na otwartej przestrzeni przy silnie wiejącym wietrze w naszą stronę. W obu przypadkach gaz pieprzowy może zmienić kierunek, odbić się i zamiast w napastnika skierować się w naszą stronę. Najczęściej takie błędy popełniamy stosując gaz pieprzowy w postaci mgły. Ten typ gazu nie powinien być stosowany przy wietrznej pogodzie lub w zamkniętych pomieszczeniach.

2.  Kupiliśmy gaz bez odpowiedniego zabezpieczenia, czyli blokady flip-top.
Wszyscy renomowani producenci gazu dbają o to, żeby miotacz gazu był odpowiednio zabezpieczony, aby uniknąć sytuacji, w której  zadziała przez przypadek. Takie zabezpieczenie daje blokada flip-top. Ważne jest, żebyś unikał kupowania gazów pieprzowych nieznanego pochodzenia.

3. Skierujemy butlę z gazem w stronę własnej twarzy.
Oczywiście to jest sytuacja ekstremalna, którą podajemy raczej dla żartu. Raczej nie zakładamy, że przez pomyłkę sami pryśnięcie sobie do oczu gazem pieprzowym. Chociaż z drugiej strony… Pomysłowość ludzka nie zna granic.

Gdy jednak przez przypadek pryśnięcie gazem pieprzowym do oczu, to warto mieć od razu pod ręką chusteczki SUDECON lub zawczasu zapoznać się z naszym poradnikiem na temat usuwania gazu pieprzowego z ciała. 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *