Trnengas zur Selbstverteidigung von Frauen

Czy zużyty gaz pieprzowy trzeba utylizować?

Gaz pieprzowy to legalna broń do samoobrony, którą posiada coraz więcej z nas. Gaz,  podobnie jak inne tego typu akcesoria, trzeba odpowiednio przechowywać i sprawdzać jego prawidłowe funkcjonowanie. A co robić, gdy się przeterminuje? Czy trzeba go poddawać utylizacji?

Skuteczność działania gazu pieprzowego zależy od wielu czynników.
Po pierwsze musimy nauczyć się nim prawidłowo posługiwać, o czym pisaliśmy w poprzednich artykułach. Po drugie ważne jest, żeby gaz pieprzowy, jakim się posługujemy, był przechowywany w odpowiednich warunkach i nie był przeterminowany.

Jak sprawdzać czy gaz działa?

Aby mieć pewność, że nasz gaz pieprzowy będzie działał bez żadnych problemów i spełni swoje zadanie, musimy co jakiś czas sprawdzać jego przydatność. Z reguły przyjmuje się, że pojemniki z gazem pieprzowym warto wymieniać raz na 9 – 12 miesięcy. Warto również co pewien czas (najlepiej raz na 2-3 miesiące) sprawdzać drożność dyszy. Aby przetestować gaz pieprzowy, najlepiej w bezwietrzny dzień wyjść na zewnątrz. Wówczas po prostu przyciskamy spust i sprawdzamy, czy wydobywa się z niego substancja pod odpowiednim ciśnieniem. Oczywiście takie testowanie powinno być krótkie. Niektóre butle z gazem mają małą pojemność i kilka takich „testów” może sprawić, że całkowicie zużyjemy zawartość pojemnika.

p-22-oc-ls
Co 2-3 miesiące należy sprawdzać sprawdzać drożność dyszy.

Jak pozbyć się przeterminowanego gazu pieprzowego?

Nie ma specjalnych zasad, które regulowałyby gospodarowanie takimi odpadami, jakim jest pojemnik z gazem pieprzowym. Miotacze gaz pieprzowego nie należą do substancji niebezpiecznych i nie są poddawane specjalnym procedurom utylizacji. Odpady niebezpieczne to takie odpady, które po przedostaniu się do środowiska naturalnego mogą stanowić dla niego zagrożenie. Taka sytuacja nie ma miejsca w przypadku gazu pieprzowego. Gaz pieprzowy w związku z tym, że wykonany jest z naturalnych substancji, jest przyjazny środowisku.

A zatem nie musimy się obawiać, że za wyrzucenie gazu pieprzowego do zwyczajnego kosza czekają na nas jakieś konsekwencje. Niemniej jednak należy mieć na uwadze, że w środku znajduje się substancja, która może wpływać na zdrowie innych. Lepiej nie wrzucać do śmieci pojemnika z gazem w środku. Istnieje prawdopodobieństwo, że ktoś może go wyciągnąć i przez przypadek przycisnąć spust. Zanim wyrzucimy pojemnik do kosza, musimy się upewnić, że nic nie znajduje się w środku butli. W tym celu najlepiej przed wyrzuceniem opróżnić zawartość na otwartej przestrzeni.

Pod żadnym pozorem nie wolno wrzucać gazu pieprzowego do ognia. Gaz pieprzowy w sprayu,  podobnie jak inne tego typu substancje,  może pod wpływem ciepła zapalić się, a nawet wybuchnąć.

Podsumowanie

Czy możemy wyrzucać gaz do zwykłego kosza na śmieci? Tak. Gdy pojemnik jest już pusty lub sam gaz się przeterminuje,  możemy bez żadnych konsekwencji wyrzucić go do kosza. Nie zapomnijmy tylko o podstawowych procedurach bezpieczeństwa, o jakich pisaliśmy w powyższym artykule.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *