water-2943518_1280

Jak skuteczny jest gaz pieprzowy?

W Polsce gaz pieprzowy jest jednym z najpopularniejszych akcesoriów służących do samoobrony. Czy ręczny miotacz gazu pieprzowego zagwarantuje nam bezpieczeństwo? Jaka jest jego skuteczność?

Jak działa gaz pieprzowy?

Głównym składnikiem gazu pieprzowego jest naturalny i nietoksyczny ekstrakt pieprzu o nazwie Oleoresin capsicum (OC). Pozyskiwany jest on z miąższu tropikalnych i subtropikalnych roślin papryki chili. Czy taka substancja jest w stanie skutecznie powstrzymać potencjalnego napastnika? Oczywiście, że tak. Jak to działa w praktyce?
W momencie, kiedy substancja formie strumienia, mgły czy piany dostaje się na ciało przeciwnika jego skóra twarzy, oczy i błony śluzowe w jamie ustnej zaczynają intensywnie palić, piec i swędzieć. Atakujący zaczyna kaszleć i doświadczać uczucia dławienia (pojawiają się też problemy z oddychaniem). Dodatkowo dolegliwości nasilają się, gdy płonące obszary są wcierane i pocierane. Innymi słowy, im bardziej napastnik chce się pozbyć z ciała substancji, tym bardziej jest ona dla niego uciążliwa. Najbardziej przykrym objawem jest tymczasowa utrata wzroku  spowodowana rozszerzeniem naczyń włosowatych oczu.

Ile sprayu potrzeba, aby unieszkodliwić napastnika?

Wystarczy jedna sekundowa seria. Gaz pieprzowy działa bardzo szybko. atakujący zostaje unieruchomiony w ciągu pierwszych kilku sekund. Ponieważ szczytowa intensywność czasu wywołuje wiele niewygodnych skutków ubocznych, ofiara ma czas na ucieczkę i wezwanie pomocy. Najcenniejsze jest zwłaszcza pierwsze kilka minut, kiedy napastnik praktycznie nie widzi nic i jest obezwładniony z powodu obrzęku błon śluzowych.
Warto przy tym pamiętać, że gaz pieprzowym nie może powodować żadnych trwałych uszkodzeń, nie paraliżuje atakującego, ale za to skutecznie unieszkodliwia, pozwalając ofierze na ucieczkę lub wezwanie pomocy.

Czy gaz zawsze działa tak samo?

Często występuje różnica w reakcjach i skuteczności spowodowana m.in. odległością od napastnika, stężeniem kapsaicyny w zbiorniku i ilości użytego sprayu pieprzowego. Duża rolę odgrywają też czynniki atmosferyczne takie jak prędkość i kierunek wiatru, a także forma gazu pieprzowego (strumień, piana, mgła). Efekty mogą się również różnić w zależności od tego, czy oczy napastnika były otwarte, czy zamknięte. Jednak końcowym rezultatem jest zwykle czasowe ubezwłasnowolnienie.
Możesz spodziewać się, że gaz pieprzowy będzie najskuteczniejszy w ciągu kilku pierwszych chwil, kiedy napastnik doświadcza największego bólu i pieczenia. Ten etap działania sprayu pieprzowego może wynosić 10 lub 15 minut, po czym efekty działania pieprzu zaczynają zanikać. Jeśli używasz 2% lub 5% sprayu pieprzowego, efekt trwa do 35 do 45 minut.

Na koniec warto pamiętać, że skuteczność działania gazu pieprzowego zależy w głównej mierze od nas samych. Od naszego refleksu, umiejętności posługiwania się gazem i zawartości zbiornika. Odpowiednia technika połączona z właściwościami gazu pieprzowego dadzą zawsze 100% efekty.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *