pepper

Jak usunąć gaz pieprzowy z ciała?

Jak szybko i bezpiecznie pozbyć się gazu pieprzowego z twarzy i oczu a do tego złagodzić ból? Oto krótki przewodnik.

Gaz pieprzowy działa bardzo szybko. Po 2-5 sekundach od  kontaktu ze skórą twarzy i oczami wywołuje silne pieczenie, problemy z oddychaniem, chwilowe oślepienie oraz ogólną dezorientację. Co robić, jeżeli sami staniemy się ofiarami gazu pieprzowego lub przez przypadek spryskamy sobie nim oczy? Jak i czym usunąć gaz pieprzowy z ciała?

Wbrew obiegowej opinii czysta woda nie jest najlepszą cieczą do usuwania gazu pieprzowego z ciała i złagodzi ból tylko na chwilę. Pamiętaj, że gaz pieprzowy zawiera oleożywicę z papryki. A woda — jak wiesz — nie sprawdza się w usuwaniu oleju. Co zatem zadziała?

Oto kilka wskazówek, które pomogą ci w zniwelowaniu bólu oraz usunięciu gazu pieprzowego z twarzy i oczu.

1. Nie dotykaj miejsc, które zostały spryskane gazem pieprzowym.

Ponieważ gaz pieprzowy jest produktem na bazie oleju, dotykając twarzy, sprawisz, że substancja rozprzestrzeni się na inne części ciała. A to sprawi, że pieczenie będzie jeszcze bardziej odczuwalne.

2. Usuń soczewki kontaktowe.

Jeżeli nosisz soczewki kontaktowe, od razu usuń je z oczu. Najlepiej poproś o to drugą osobę, ponieważ prawdopodobnie twoje ręce będą pokryte już gazem pieprzowym.

3. Mrugaj, mrugaj, mrugaj.

Szybkie mruganie oczami spowoduje napływ łez, co może okazać się zbawienne w skutkach. Łzy wypłuczą kapsaicynę, co z kolei zmniejszy suchość oczu.

milk-1887234_640

4. Zastosuj mleko, aby zmniejszyć uczucie pieczenia.

Mleko nie umożliwi  całkowitego usunięcia gazu pieprzowego z twarzy, ale pomoże  w złagodzeniu uczucia pieczenia. Tłuszcz mleczny zmniejsza zdolności kapsaicyny do produkcji ciepła, tym samym zmniejsza objawy pieczenia. Weź dużą miskę i wypełnij go zimnym mlekiem, a następnie mocz w niej te partie twarzy, które zostały spryskane gazem pieprzowym.
Możesz również spryskać twarz mlekiem, jeżeli akurat nie posiadasz pod ręką miski. Jeżeli nie masz mleka, użyj dowolnego innego produktu na bazie mleka.

5. Spłucz wodą zmieszaną z detergentem do naczyń.

Dobry sposobem na usunięcie gazu pieprzowego jest wykorzystanie  łagodnego płynu do naczyń i wody ( ¼ łagodnego środku do mycia i ¾ zimnej wody). Najlepiej przygotuj około 3-4 litrów tej mieszaniny.

Po przygotowaniu mieszaniny wlej ją do dużej miski i zanurz twarz na około 20 sekund. Wykonaj tę czynność co najmniej 10 razy. Pamiętaj, aby zmieniać wodę po każdym płukaniu.

6. Zastosuj  sól fizjologiczną.

Roztwór soli fizjologicznej pomoże wypłukać dokładnie oko po tym, jak pieczenie ustanie. Pamiętaj, aby stale mrugać oczami podczas oczyszczania. To pomoże usunąć resztki gazu pieprzowego.

sudecon

7. Wykorzystaj chusteczkę Sudecon.

Świetnie sprawdzają się produkty przygotowane z myślą o usuwaniu gazu pieprzowego z ciała,  takie jak chusteczka Sudecon. Jak ją stosować?  Dokładnie wytrzyj chusteczką elementy twarzy, które zostały spryskane gazem pieprzowym. Możesz również chusteczkę wycisnąć nad zamkniętymi oczami, aby substancje w niej zawarte zneutralizowały  działanie gazu w oczach. Dokładną instrukcję dotyczącą używania chusteczki Sudecon znajdziesz tutaj.

new-piktochart_20263930_bdab6cfa2b35bc1ff451d3e9ef08915529d6864f

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *