gazu

Jaka pojemność gazu jest najodpowiedniejsza?

Na rynku miotacze gazu pieprzowego dostępne są w wielu pojemnościach. Jaką wielkość gazu pieprzowego wybrać, aby obrona nim była skuteczna?

Gaz pieprzowy dostępny jest w wielu pojemnościach. Od wydań kieszonkowych zawierających 10-20 ml gazu pieprzowego po gazy pieprzowe typu „gaśnica” zawierające powyżej 300 ml substancji. Najwięcej jest gazów o średniej pojemności zazwyczaj od 50 ml do 100 ml.

Osoby, które po raz pierwszy kupują gaz pieprzowy stają przed nie lada dylematem:  jaka pojemność będzie dla mnie najlepsza? Czy wystarczy substancji na tyle, żeby mógł obronić się przed napastnikiem?

Wybór wielkości gazu pieprzowego zależy oczywiście od naszych potrzeb i indywidualnych predyspozycji. Duże miotacze starczą na dłużej i mają większy zasięg. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu gazy pieprzowe trudno jest nosić ze sobą na co dzień. Chyba,  że lubimy chodzić z pojemną torbą na ramieniu. Z kolei gazy w pojemnikach zawierających do 20 ml gazu pieprzowego łatwo jest schować do kieszeni i nosić w torebce, ale wielu powątpiewa w to, czy w sytuacji zagrożenia spełnią w 100 swoje zadanie. Jaka pojemność jest zatem najlepsza?

Nie mniej niż 50 ml

Optymalna wielkość gazu pieprzowego, jak pokazuje praktyka,  to od 50 do 90 ml, przy czym 50 ml to minimalna wartość. W miotaczu gazu pieprzowego jest wówczas wystarczająco dużo substancji na oddanie kilku sekundowych lub kilkunastu pół sekundowych strzałów. Wszystko zależy od formy rozpylania, producenta i techniki, jaką obierzemy i wyćwiczymy. Trzeba pamiętać, że gaz pieprzowy to nie dezodorant (chociaż wygląda podobnie) i nie można nim strzelać w trybie ciągłym. Średni czas rozpylenia gazu pieprzowego o pojemności 60 ml wynosi zaledwie ok. 8 sek.

Jak widać, nie możemy pozwolić sobie marnotrawienie substancji zawartej w pojemniku. Z tego względu już po zakupie warto przećwiczyć podstawowe zasady posługiwania się miotaczem. Wówczas będziemy w stanie bronić się nim skutecznie. Skuteczna obrona polega na celnym trafieniu napastnika we wrażliwe miejsce, czyli twarz i oczy. Wówczas do unieszkodliwienia agresora potrzebować będziemy tylko jednego strzału.

Przykładowe gazy pieprzowe w optymalną pojemnością dla początkujących:

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *