trening1

Jaki sposób rozpylania gazu wybrać?

Pianka, żel czy mgła? Jaką formę rozpylania wybrać? To pytanie, które pojawia się najczęściej na ustach początkujących użytkowników gazu pieprzowego. Zobaczmy zatem jakie są wady i zalety wszystkich form rozpylania i która z nich jest najlepsza dla osób bez doświadczenia w operowaniu miotaczem gazu. 

Strumień/Stream

W tej wersji z dyszy miotacza gazu wydobywa się skoncentrowany, balistyczny strumień o dalekim zasięgu. Zaletą tej formy rozpylania jest to, że strumień jest odporny na warunki atmosferyczne. Cząsteczki gazu nie rozpryskują się na boki, dlatego gazu w strumieniu można używać w dużych pomieszczeniach. I na koniec najważniejsza z  zalet — strumień ma większy zasięg, a zatem można bronić się nim z większej odległości. Wady? Wiązka strumienia jest wąska, z tego powodu, aby unieszkodliwić napastnika, musimy dokładnie celować. Osoby początkujące, które nie odbyły odpowiedniego treningu, mogą z tym mieć problem. Z tego powodu ten typ gazu jest polecany osobom z praktyką w posługiwaniu się miotaczem gazu.

Pianka/Foam

Ma podobne właściwości, co gaz w strumieniu. W tej formie z dysz uwalnia dysza uwalnia skoncentrowany, balistyczny strumień, który po zetknięciu przekształca się w lepką piankę, która przylega do powierzchni. Te właściwości sprawiają, że pianka jest idealnym gazem do używania w pomieszczeniach zamkniętych, samochodach (broń dla taksówkarzy). Pianka jest odporna na warunki atmosferyczne. Powiewy wiatru nie stanowią dla niej zagrożenia, a to oznacza, że w przypadku wiatru nie zaatakuje nas tzw. chmura zwrotna (czyli rozpylony gaz, który do nas „wrócił”). Podobnie jak w przypadku strumienia wadą jest konieczność dokładnego celowania. Pianka nie jest zatem polecana osobom z małym doświadczeniem.

Mgła/Fog

W tej wersji gaz rozpryskuje się na drobne cząsteczki tworząc mgłę, która rozprzestrzenia się na dużą odległość. Gaz w formie mgły trafi w atakującego, nawet gdy źle wycelujesz, ale ma nieco mniejszy zasięg niż gaz w strumieniu. Mgła również znakomicie sprawdzi się w sytuacji, kiedy musimy obronić się przed więcej niż jednym napastnikiem. Niestety w tej formie rozpylania bardzo często możemy zostać trafieni chmurą zwrotną i sami zostać porażeni cząsteczkami mgły. To forma rozpylania, która dedykowana jest dla osób początkujących, którzy nie mają doświadczenia w obronie za pomocą gazu pieprzowego.

Podsumowanie

Jeśli kupujesz gaz pieprzowy po raz pierwszy i nigdy nie miałeś w ręce miotacza, zdecyduj się na zakup gazu pieprzowego w formie mgły. Pozostałe formy gazu dedykowane są dla osób z doświadczeniem oraz praktyką (większa celność).

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *