trenieng2

Nieuzasadnione użycie gazu pieprzowego

Gaz pieprzowy jest Polsce legalny i można go posiadać bez pozwolenia. Nie zawsze jednak użycie gazu pieprzowego jest zgodne z prawem. Za nieuzasadnione użycie gazu pieprzowego może czekać nas dotkliwa kara.


Jak można korzystać z gazu pieprzowego w granicach prawa? Gazu pieprzowego legalnie można używać tylko i wyłącznie w przypadku obrony koniecznej. Wtedy kiedy jest zagrożone nasze życie i zdrowie. Gdy znajdujemy się w sytuacji zagrożenia, zostaliśmy napadnięci, zaatakowani, a gaz służy nam tylko i wyłącznie do obrony i unieszkodliwienia przeciwnika. W takiej sytuacji użycie gazu pieprzowego jest całkowicie uzasadnione i legalne.

W tym miejscu  warto przytoczyć odpowiedni artykuł Kodeksu Karnego, który mówi, że:
Art. 25. § 1. Kodeksu Karnego: Nie popełnia przestępstwa, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem.

A to oznacza, że nie musimy obawiać się jakichkolwiek konsekwencji prawnych. Sytuacja komplikuje się wówczas, gdy gaz pieprzowy został przez nas użyty nieadekwatnie do zagrożenia. Oczywiście w takich przypadkach sąd zazwyczaj stoi po stronie poszkodowanego i ewentualne kary są niskie. Bierze się pod uwagę to, że mógł działać pod „wpływem strachu lub wzburzenia”, co jest okolicznością łagodzącą.

I znowu odpowiedni artykuł Kodeksu Karnego.
§ 2. W razie przekroczenia granic obrony koniecznej, w szczególności gdy sprawca zastosował sposób obrony niewspółmierny do niebezpieczeństwa zamachu, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.
§ 3. Nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej pod wpływem strachu lub wzburzenia usprawiedliwionych okolicznościami zamachu.

new-piktochart_882_d133004e4253619481fe55ee2e056442e8fd1d76
Kiedy przekraczasz granicę prawa

Niektórzy nie mają tej wiedzy i nierzadko wykorzystują gaz sposób nielegalny, który nie ma nic wspólnego z obroną konieczną. Co jakiś czas w mediach pojawiają się informacje o nieuzasadnionym użyciu gazu pieprzowego. Oto kilka przykładowych nagłówków z ostatnich kilku tygodni:

Niebezpieczny incydent podczas uroczystości dożynkowych! Burmistrz Łasku zaatakowany gazem pieprzowym i paralizatorem
Ataki na taksówkarzy. Zamiast płacić za kurs, wyciągał gaz pieprzowy
Rozpylili gaz pieprzowy w szkole w Goleniowie
Rozpylili gaz w tramwaju. Jedna osoba ranna

Jak widać, w tych przypadkach gaz pieprzowy został wykorzystany m.in. do napaści na taksówkarza czy do zrobienia komuś żartu.

W świetle prawa zarówno to pierwsze, jak i to drugie wykorzystanie gazu pieprzowego jest karane. W przypadku rozpylenia gazu pieprzowego w tramwaju lub budynku szkolnym pojawiło się niebezpieczeństwo narażenia życia osób trzecich. A takie działanie będzie już podlegało karze. A kara za tego typu wykorzystanie gazu pieprzowego wcale nie jest mała. Zgodnie z KK za nieuzasadnione użycie gazu pieprzowego — w zależności od skutków, jakie spowodował — grozi nawet do pięciu lat więzienia.

Gaz pieprzowy to broń,  która stworzona została z myślą o cywilach i  ich samoobronie. W żadnym wypadku nie powinna być wykorzystywana jako narzędzie służące do przestępstwa lub gadżet wykorzystywany do zrobienia komuś kawału.

Ci z was, którzy poszukują gazu pieprzowego do obrony koniecznej, warto skorzystać z asortymentu dostępnego w sklepie Hotspray.pl

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *