annie-spratt-217517

Z gazem pieprzowym na urlop

Wakacje coraz bliżej, więc warto się zastanowić nad spędzeniem tego czasu w miejscu, które pozwoli na odpoczynek i spokój. W dzisiejszych czasach, ze względu na poziom bezpieczeństwa, należy także rozważyć zabranie ze sobą gadżetu do samoobrony, gdyż podróżowanie nie zawsze jest w takim stopniu bezpieczne jakbyśmy tego chcieli. Często wybieramy się w daleką wyprawę sami, co dodatkowo może zwiększyć ryzyko, że ktoś nas zaatakuje. Jednym ze sposobów obrony może być posiadanie gazu pieprzowego, który pomoże nam w czasie zagrożenia. Nie tylko w podróży, ale również na co dzień.

Dlaczego gaz pieprzowy jest najlepszym rozwiązaniem?

Przemawiają za nim poniższe argumenty.

Jedną z największych zalet gazu pieprzowego jest fakt, że jest niewielkich rozmiarów i można go schować właściwie wszędzie (kieszeń, torba, plecak). W ten sposób, gdy ktoś nas zaatakuje możemy bardzo szybko zareagować i za pomocą gazu pieprzowego unieszkodliwić przeciwnika na pewien czas. Aby skutecznie obronić się gazem nie musimy zbliżać się do przeciwnika – zasięg miotacza gazu mieści się w granicach 3-10 metrów. Ostatnim argumentem jest cena. Wydatek na gaz to mniej więcej kwota mieszcząca się w granicach 20-80 zł, maksymalnie 150 zł. Gdy sobie porównamy jego koszt, z możliwością uratowania własnego życia to na pewno dojdziemy do wniosku, że nasze życie jest warte o wiele więcej, a w gaz pieprzowy warto zainwestować. Co więcej, nie musimy być jakoś specjalnie wyszkoleni w zakresie jego użytkowania.

W podróży – jak przewozić?

W przypadku gazu pieprzowego ważne jest także, aby zwrócić uwagę na sposób jego transportu. Najważniejsze jest to, żeby pojemnik był zabezpieczony. Jest to podstawowa zasada. Poza tym, można go trzymać praktycznie wszędzie. Może to być torebka, kieszeń, czy plecak szkolny. Jednak najlepiej jest, aby był w miarę pod ręką. Czy to podróżujemy autobusem, czy tramwajem, bądź pociągiem trzeba zawsze pamiętać, żeby odpowiednio zablokować zamknięcie buteleczki z gazem pieprzowym. Trzymanie go w jednym miejscu z zapalniczką, bądź innym zapalnym elementem również nie jest najlepszym pomysłem. Warto mieć to na uwadze.

W przypadku podróży autem trzeba wiedzieć, że narażenie gazu pieprzowego na zbyt wysoką temperaturę, bądź zbyt niską może mieć nieodwracalne negatywne skutki, również mogące spowodować narażenie naszego zdrowia. Zarówno zwiększona temperatura, jak i zbyt niska przyczynia się do tego, że gaz pieprzowy straci swoje właściwości.
Jeżeli wybierasz się w podróż samolotem. Pamiętaj, że z gazem pieprzowym w bagażu podręcznym nie wsiądziesz na pokład samolotu. Najlepiej jak przed podróżą uzyskasz informacje w tym zakresie.

Zobacz tekst: Gaz pieprzowy w podróży. 

Z gazem pieprzowym za granicę.

Wybierając się w podróż warto poświęcić czas na sprawdzenie, czy w miejscu, do którego jedziemy możemy mieć przy sobie gaz pieprzowy. Nie wszędzie istnieje zezwolenie na posiadanie tego rodzaju broni. W Europie, w zależności od kraju, można używać gazu pieprzowego lub nie. Kraje, w których jest zabronione użycie gazu pieprzowego to m.in. Belgia, Dania, Finlandia, Grecja, Islandia, Irlandia, Malta, Holandia, Norwegia, Szwecja, Turcja, Anglia. Jedynie policja, bądź inne służby mundurowe mają możliwość wejść w jego posiadanie. Inaczej jest w Czechach, Francji i również w Niemczech, gdzie miotacz gazu można używać jako broń służącą obronie.

Zobacz tekst: Gaz pieprzowy i jego legalność w Europie. 

Natomiast jak to jest na świecie? Na przykład w Azji – Chiny, nawet cywile nie mogą używać tego rodzaju broni, jedynie służby ścigania. W Hong Kongu miotacz gazu mają służby porządkowe, a wszystkie inne osoby, które wejdą nieprawnie w jego posiadanie mogą zostać ukarane surową grzywną. Inaczej jest w Indiach i Tajlandii, gdzie gaz pieprzowy można legalnie użytkować. W Korei Południowej można mieć gaz pieprzowy, za wyjątkiem w postaci pistoletu. Również w Japonii nie ma prawa, które zabroniłoby jego stosowania. W Stanach Zjednoczonych gaz pieprzowy jest powszechny, ze względu na bardzo dużą jego produkcje w tym rejonie. W tym przypadku trzeba patrzeć na to, że będąc w podróży po Stanach Zjednoczonych w wielu stanach może się to prawo różnić. Z kolei w Brazylii miotacz gazu jest traktowany jako niebezpieczna broń, a w Kolumbii nie ma większych przeciwskazań do jego używania.

Z gazem pieprzowym w bagażu nie wsiądziesz do samolotu.
Z gazem pieprzowym w torbie nie wsiądziesz do samolotu.

Reasumując.

gaz pieprzowy to skuteczna i sprawdzona forma samoobrony przed przeciwnikiem. Jego zalety to na pewno niewielkie gabaryty, możliwość szybkiego zastosowania i łatwość w użyciu oraz konkurencyjna cena. Sprawdza się nie tylko podczas samotnej podróży, ale i w czasie późnego powrotu do domu. Jednak trzeba pamiętać, żeby prawidłowo go użytkować i przechowywać podczas przemieszczania się dowolnym środkiem transportu. Poza tym, warto sprawdzić, gdzie jest legalny w użyciu, bądź nie jest dozwolony. Dzięki temu, urlop spędzimy spokojnie i bezpiecznie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *